Dlaczego osoby podróżujące do USA muszą się rejestrować w ESTA?

Starsze osoby zapewne pamiętają stres związany ze staraniem się o uzyskanie wizy do USA. Do rozmowy z konsulem trzeba się było bardzo dobrze przygotować, a i tak nikt nie dawał żadnej gwarancji, że takie pozwolenie się otrzyma, bowiem niejednokrotnie zdarzały się odmowy bez żadnego uzasadnienia.

Obecnie sytuacja wygląda dużo lepiej. Kilka lat temu nasz kraj spełnił konieczne warunki na to, aby zostać dopuszczonym do ruchu bez konieczności wiz i od tamtego momentu osoby lecące w celach turystycznych czy medycznych mogą to zrobić na podstawie procedury uproszczonej.

W tym celu konieczne będzie zarejestrowanie formularza esta do usa. Formularz ten posiada wszystkie niezbędne dane osobowe, cel podróży oraz, co ma duże znaczenie, numer paszportu z elektronicznym chipem. Ogólny koszt zawnioskowania o pozwolenie nie jest wysoki, gdyż jest to jedynie czternaście dolarów, a otrzymany dokument pozwala na wjazd wiele razy na obszar Stanów przez okres dwóch lat. Po skończeniu tego okresu należy jeszcze raz wypełnić formularz.

Pamiętać tylko trzeba, że pozwolenie pozwala tylko na wjazd w celach turystycznych lub medycznych. Jeśli ktoś planuje pracować albo się uczyć, to musi wystąpić o wydanie wizy. Taka ścieżka jest także przewidziana dla osób, jakim przydarzyła się odmowa w ESTA, one również będą się musiały pojawić na wizycie u konsula. Planując swoją podróż trzeba pamiętać o jednej ważnej rzeczy. Przetworzenie formularza i zgoda na wjazd może potrwać do 72 godzin, tak więc należy się za tę formalność zabrać odpowiednio wcześnie.